DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

GENETIKA VÝSTAVNÍCH ANDULEK

 

Genetika výstavních andulek

Genetika – základní vědomost chovatele výstavních andulek. Úvodem dnešní části bych rád poznamenal, že dnes budeme hovořit čistě o genetice barevných vlastností při chovu andulek. Zabývat se genetikou dalších vlastností, jako je typ, postava, maska, peří či chování, by bylo na menší román a rozhodně by se to nevešlo na stránky k tomu vyhrazené. Navíc problematika genetiky těchto vlastností je stále ve stadiu zkoumání, zatímco u genetiky barevných vlastností je již toho známo poměrně dost.
Fotografie:

                                                                

 

 

 
Tuto část jsem úmyslně zařadil až na závěr tohoto seriálu o andulkách. Možná proto, že je spíše určena pro chovatele výstavních andulek, zatímco v předchozích dílech se leccos našlo i pro chovatele nejen tohoto typu. I když na druhou stranu, proč by se i laik nemohl něco přiučit z možných barevných kombinací andulek a hlavně nezískal alespoň základní znalosti z jejich genetiky? Kolikrát slyšíme i z úst zkušených chovatelů výrazy jako žlutozelená andulka nebo hnědavě šedá …
Není cílem tohoto dílu vyjmenovat všechny možné kombinace či výsledky konkrétních párování ani detaily struktury zabarvení. Spíše jen shrnout všeobecně známé dědičné vlastnosti a jejich praktické využití při chovu andulek. Předně je třeba vysvětlit několik základních pojmů, se kterými budeme v následujících řádcích pracovat.
1. Barva – je základní položkou, barvou v tomto případě myslíme barvu opeření vyjma letek, ocasních per, masky a hlavy. U barvy se také vyskytuje strakatost a její přesné provedení popisuje standard. Známé jsou tři varianty – australská dominantní straka, kontinentální straka a recesivní straka.
Barvy u andulek jsou následující: zelená, žlutá, lutino, modrá, bílá, albino.
2. Kresba – doplňující položka, jedná se o zabarvení typické kresby andulek – vlnkování. Dále pak o zabarvení letek, škrabošky a ocasních per.
Kresby známe následující: skořicová, opalinová, šedokřídlá, světlekřídlá, perlová, lacewings (krajková), texas clearbody, saddleback.
3. Doplňkové faktory.
– Faktor tmavnutí (světle zelená – nemá tmavý faktor, tmavě zelená – jeden tmavý faktor, olivově zelená – dva tmavé faktory).
– Fialový faktor (viditelně se projevuje pouze u tmavě modrých andulek, avšak při důkladném pozorování a znalosti chovných jedinců lze pozorovat i u ostatních andulek, které ho mají zděděný po předcích).
– Šedý faktor (známé šedozelené či šedé andulky jsou vlastně zelenými, respektive modrými andulkami s šedým faktorem).
– Perlový faktor (velmi rozšířené perlové andulky).
Samozřejmě jsem na něco zapomněl, ale pro většinu u nás běžných barevných mutací andulek a jejich různých kombinací by toto mělo postačovat. A tak se dostáváme k vlastním dědičným zákonům, které bych shrnul do následujících kategorií. U každé kategorie se pokusím vyjmenovat známé příklady.

A. dominantní dědičná vlastnost – spočívá v tom, že párujeme-li jedince s touto vlastností a jedince bez této vlastnosti, pak potomstvo je z 50 % s touto vlastností a 50 % nikoliv (ani na ni např. neštěpí, to jest nepředává dále na své potomstvo).
Do této skupiny patří: dominantní australské straky, dominantní kontinentální straky.
Příklad: andulka s normální kresbou×andulka dominantní australská straka,
potomstvo: 50 % andulek normálních a 50 % andulek dominantních australských strak. Uvedených 50 % andulek normálních neštěpí na dominantní australské straky.

B. recesivní dědičná vlastnost – znamená, že v první generaci se neprojeví viditelně, ale získané potomstvo ji má v sobě geneticky zakódovanou – tzv. štěpí na tuto vlastnost.
Známe tyto příklady recesivní dědičnosti: modrá řada andulek (recesivní vůči zelené řadě), recesivní straky, šedokřídlé, žluté a bílé (pozor, neplést se žlutými či bílými tmavookými), saddleback, australské II. faktorové žlutolící.
Příklad: andulka zelená×andulka modrá,
potomstvo: 100 % andulek zelených štěpitelných na modrou.

C. dědičná vlastnost vázaná na pohlaví – je u andulek velice častá a spočívá v tom, že níže popsané vlastnosti se dědí na potomstvo v závislosti na tom, který z rodičů (zda otec či matka) má či nemá tuto vlastnost.
Do vlastností vázaných na pohlaví patří: kresba skořicová, opalinová, texas clearbody, dále lutino, albino a lacewing (krajkové).
Příklad:
samec normální×samice normální = 100 % normálních
samec lutino×samice normální =
100 % samců normálních / lutino (lomítkem se myslí štěpitelných)
100 % samic lutino
samec normální×samice lutino =
100 % samců normálních / lutino
100 % samic normálních
samec normální / lutino×samice normální =
50 % samců normálních
50 % samců normálních/lutino
50 % samic normálních
50 % samic lutino
samec normální/lutino×samice lutino =
50 % samců normálních / lutino
50 % samců lutino
50 % samic normálních
50 % samic lutino
samec lutino×samice lutino =
100 % samců lutino
100 % samic lutino
Vyplývá z toho, že samice nikdy není štěpitelná na vlastnost vázanou na pohlaví!

Ještě bych v krátkosti zmínil aplikaci doplňkových faktorů. Tyto faktory mění vzhled základní barvy nebo kresby, ale nemají žádný vliv na výše popsané dědičné vlastnosti. Andulky mohou tyto faktory mít jednoduché nebo zdvojené a pro přehlednost to popíši na následujícím příkladě:

Tmavý faktor
andulka zelená bez tmavého faktoru = andulka světle zelená
andulka s jedním tmavým faktorem = andulka tmavě zelená
andulka se dvěma tmavými faktory = andulka olivově zelená
(u modré řady pak světle modrá, tmavě modrá, mauve)

Šedý faktor
andulka zelená bez šedého faktoru = andulka zelená (světle, tmavě nebo olivově zelená)
andulka s šedým faktorem = andulka šedozelená (vizuálně lze sledovat, zda má či nikoliv tmavý faktor, ve starší literatuře se tento jev popisoval jako tři stupně šedozelených, ale jde čistě o přítomnost tmavého faktoru)
andulka se dvěma šedými faktory = andulka šedozelená (vizuálně není odlišná od šedozelené s jedním faktorem, ale má odlišnou dědičnost, viz níže)

Fialový faktor
andulka zelená s fialovým faktorem = andulka zelená pouze s tmavším zabarvením základní barvy
andulka modrá s fialovým faktorem = andulka modrá pouze s tmavším zabarvením základní barvy (vyjma tmavě modrých, viz níže)
andulka tmavě modrá s fialovým faktorem = andulka fialová

Perlový faktor
andulka bez perlového faktoru = andulka normální
andulka s I. perlovým faktorem = andulka perlová
andulka s II. perlovými faktory = andulka II. faktorová perlová (celá žlutá nebo bílá, modré nebo hnědé ozobí, černé oko s bílou duhovkou)
Dědičnost těchto faktorů je následující:
andulka bez faktoru×andulka bez faktoru =
100 % potomstva bez faktoru
andulka s I. faktorem×andulka bez faktoru =
50 % potomstva bez faktoru
50 % potomstva s I. faktorem
andulka s II. faktory×andulka bez faktoru =
100 % potomstva s I. faktorem
andulka s I. faktorem x andulka s I. faktorem =
25 % potomstva s II. faktory
50 % potomstva s I. faktorem
25 % potomstva bez faktoru
andulka s I. faktorem×andulka s II. faktory =
50 % potomstva s I. faktorem
50 % potomstva s II. faktory

Již teď je jasné, že možných kombinací je ohromné množství a vyznat se vyžaduje opravdu dlouhodobé studium a zkušenosti.